Adopcja Lisa

maj 26, 2016 | Rozmowy | 11 Komentarze

Jesteś odpowiedzialny nawet za to, czego nie oswoiłeś.

Czuję się trochę odpowiedzialna za lisi los. Przyczyniam się w pewien sposób do ich popularności, więc wydaje mi się, że powinnam wypowiedzieć się w sprawie lisiej adopcji.

Uwielbiam lisy, Wy też, często utożsamiacie się z nimi, bo są miłe, dobre i puchate, mają bardzo przyziemne kłopoty, ale też zawsze potrafią ze wszystkich przeciwności losu wyjść obronną łapką, albo wszystkimi czterema.

Lisy hodowane na futra – nie. Dlatego ciągle podejmowane są różnego rodzaju działania, mające uchronić lisy przed okrutnym losem, a wierzcie mi, że jest naprawdę straszny. Dlatego zbieramy podpisy pod petycją o projekt  nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, zakazujący hodowli psowatych na futro. Niektórzy też ratują lisy z hodowli, zabierają je, lub doprowadzają do zamknięcia i likwidacji ferm. (Lisów nie wypuszcza się na wolność, ich umaszczenie, oraz choroby które dziedziczą podczas krzyżowania w hodowlach, uniemożliwiają im funkcjonowanie w naturalnych warunkach).

Lisków nie powinno się rozmnażać i sprzedawać, ich natura jest na tyle dzika, że nie nadają się na zwierzęta domowe. Nie znaczy to, że są nieprzyjazne – z tego co wiem, potrafią polubić pieszczoty, zabawę i swoich opiekunów, ale są bardzo, bardzo wymagające. Potrzebują ogromnej uwagi, dużej przestrzeni do biegania, więc żaden blok i parę pokoi absolutnie im nie wystarczy. Poza tym niszczą dużo i chętnie, mają ostre zęby, instynkt skłania je także do prób wykopania nory. Poza tym wydzielają silny, specyficzny zapach, tym bardziej jeśli się przestraszą.

Jeśli bardzo kochacie lisy, to wiedzcie, że możecie pomóc. Możecie zbierać podpisy i działać przeciwko hodowli lisków na futra, możecie też brać udział w zbiórkach. Takiej jak ta – Liski zbierają na weterynarza.

Posiadanie, to nie pomoc. Tylko pomoc, to pomoc.  Zajrzyjcie na fanpage Lis Gan i Filletowa paczka, gdzie Joanna pokazuje, jak wygląda opieka nad lisami, którym podporządkowała swoje życie. Udziela także wywiadów, z których możecie dowiedzieć się wiele o trudnej, lisiej naturze.

Liski są najcudowniejsze, najpiękniejsze na świecie. Jeśli chcecie, żeby były szczęśliwe – nie bierzcie ich do domu.