Komiks Rozmowy

Femilistki

11 września 2015

femilistki

Opadają listki więc czas na femilistki. Zobaczcie, moje Kochane Puchate Stworzonka, lisków jest pełno wokół nas, tylko trzeba uważnie rozejrzeć się swoim lisim wzrokiem.

Czasem pytacie mnie, dlaczego w Lisim Królestwie nie pojawiają się żeńskie postacie. Teraz zdradzę Wam sekret – pojawiają się. A jednocześnie – nie pojawiają się. Pierwotnie myślałam o tym, aby stworzyć komiks Lisich Spraw po angielsku. Liski są ideą. W moim zamyśle nie miały płci, jednak język polski nie pozwala tworzyć mi krótkich, prostych dialogów z formami bezosobowymi. Nie chcę, aby płeć była dominującym elementem lisków. Każdy z nich ma osobowość, dzięki której jest unikatowy, sam w sobie. Tak jak Wy.

You Might Also Like...

1 Comment

  • Reply
    elegantandrogyne
    10 grudnia 2017 at 19:46

    Faktycznie w jęz. polskim trudno uciec od rodzaju gramatycznego. Nie lubię rodzaju nijakiego w odniesieniu do ludzi, ponieważ uważam go za uprzedmiotawiający. Sam jestem osobą niebinarną i Moje sposoby to wymyślanie nowych słów (np. „onona”, „panipan”, „jejgo”, „zrobiliłyśmy” itd.) ale sprawdza się to raczej w dyskursach queerowo-feministycznych. Cisheteromatrix więzi nas wszystkich/tkie…

Leave a Reply

%d bloggers like this: